Kupujete elektrocentrálu a chcete vedieť ako najlepšie vybrať, aby ste ju mohli využiť pre všetky zariadenia? V článku sa dozviete na príkladoch na čo si musíte dať pozor pri výbere správnej elektrocentrály. V prípade, že si nie ste istý, je vždy lepšie kontaktovať odborníka alebo predajcu elektrocentrál.
V článku sa dozviete ako dimenzovať elektrocentrálu, aby stačila pre naše potreby. Elektrocentrála pre domáce alebo priemyslené použitie. Naše príklady vám pomôžu jednoduchšie sa orientovať v množstve elektrocentrál a vybrať tú správnu.
Príklad č. 1
Chcem kúpiť elektrocentrálu pre napájanie miešačky. Asynchrónny motor miešačky má tieto štítkové údaje:
- výkon 2.2kW,
- účinnosť 92%,
- cos ϕ 0,8.
Riešenie:
Výkon elektrocentrály musí byť minimálne 2.2 kW/0.92/0.8=2.99kVA. Keďže sa však jedná o asynchrónny motor musí byť výkon cca 3.5 násobne vyšší, teda 10.5 kVA!
Príklad č. 2
Chcem kúpiť elektrocentrálu pre napájanie čerpadla. Asynchrónny motor odstredivého čerpadla má tieto štítkové údaje:
- Výkon 2.2kW,
- účinnosť 92%,
- cos ϕ 0,8.
Riešenie:
Výkon elektrocentrály musí byť minimálne 2.2 kW/0.92/0.8=2.99kVA. Keďže sa však jedná o asynchrónny motor a v prípade odstredivého čerpadla a funkcie plynulého rozbehu elektrocentrál PWM-FUZZY musí byť výkon cca 2.5 násobne vyšší, teda 7.5 kVA!
Pri napájaní zariadení s asynchrónnym motorom môžeme vyberať podľa maximálneho výkonu elektrocentrály. V predchádzajúcich príkladoch zodpovedá príkon motora 2.99kVA príkonu 2.99kW*0.8=2.4kW. Ak je na stroji elektrický príkon určený v kVA vyberá sa z tabuľky podľa hodnoty v kVA (nezávisle od udávaného cos ϕ! Aj tu však treba vždy prihliadať na preťaženie a to hlavne pri štarte zariadenia! Pri príkone uvedenom v kW je nevyhnutný prepočet na kVA (podiel kW a cos ϕ).
Otázky a odpovede pri kúpe elektrocentrály
1. Vybrať elektrocentrálu s výstupom 1 x 230V alebo 3 x 400V?
Je potrebné si odpovedať na otázku, na čo budete primárne používať elektrocentrálu? Či je dostačujúca elektrocentrála 1x230V, alebo bude občas potrebné napájať 3-fázové spotrebiče 3x400V. Prípadne, či bude primárnou úlohou eletrocentrály zváranie.
2. Čo je to funkcia AVR?
Pokiaľ sa jedná o spotrebič, o ktorom viete, že je citlivý na kolísanie napätia (napr. počítač, zvárací invertor, náradie s elektronickou kontrolou vstupného napätia), musíte veľmi opatrne zvoliť typ regulácie výstupného napätia elektrocentrály. Funkcia AVR je elektronická regulácia výstupného napätia, ktorá zabezpečuje, že kolísanie výstupného napätia bude v tolerancii ± 2% v celom rozsahu (pri konštantnom zaťažení) až do menovitého výkonu elektrocentrály.
3. Aký výkon elektrocentrály potrebujem?
Pomôckou môže byť výber podľa výkonu a typu napájaného zariadenia. Koeficient určuje približný násobok zvýšenia “štítkového” príkonu u napájaných zariadení, ku ktorému môže počas prevádzky krátkodobo dochádzať, najmä pri rozbehu zariadenia. Väčšina zariadení má koeficient 1, s výnimkou ďalej uvedených (zoznam nie je úplný a pomôcka je orientačná):
• Tlakové umývačky 3
• Chladničky 3,5 -5
• Miešačky na betón, ručné uhlové brúsky, kotúčové píly 2,5
• Obrábacie stroje a elektrické brúsky 2
• Ponorné čerpadlá 3
• Práčky 4
• Kompresory 3,5 -5
• Vŕtačky, frézky halogenové svetlá a žiarivky 1,5
• Drviče, strunové kosačky, krovinorezy, plotové nožnice, kosačky a reťazové píly 2
Rada na záver
Správne dimenzovanie elektrocentrálny nie je elementárna záležitosť a lepšie je poradiť sa s odborníkom, aby nedošlo k situácii, že elektrocentrála nie je schopná „utiahnuť” pripojené zariadenia!